Sivukartta | Teksti- ja tulostusversio
Suomi | Svenska | English
Rekisteröidyn oikeudet | Tietoa rekisterinpitäjälle | Ratkaisut | Kysyttyä | Oppaat | Lomakkeet | Lait | Tehtävät | Kansainvälinen yhteistyö |  

Kansainvälinen yhteistyö
Valvontaelimet


Etusivu > Kansainvälinen yhteistyö >

Kansainvälinen yhteistyö

Tietosuojaviranomaiset toimivat yhteistyössä muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden tietosuojaviranomaisten kanssa ja antavat tarvittaessa virka-apua.


TIETOSUOJAVALTUUTETUN TOIMISTON EUROOPAN UNIONIIN LIITTYVÄ TOIMINTA

Tietosuojavaltuutettu osallistuu säännöllisesti tietosuojadirektiivin 29 artiklan mukaisen kansallisista tietosuojavaltuutetuista muodostetun työryhmän kokouksiin Brysselissä. Työryhmä on luonteeltaan neuvoa-antava ja toiminnassaan itsenäinen. Sen tavoitteena on mm. tutkia ja esittää tietosuojadirektiivin soveltamiseen ja tulkintaan liittyviä kysymyksiä. Työryhmä antaa tietosuojaan liittyviä lausuntoja ja suosituksia komissiolle sekä julkaisee vuosittain toimintakertomuksen. Tarvittaessa ryhmä voi asettaa toimintaansa varten erilaisia alaryhmiä.

Tietosuojavaltuutetun toimiston edustajat osallistuvat kaksi kertaa vuodessa tietosuojaryhmän yhtenä alaryhmänä toimivan valitusasioiden työryhmän kokouksiin. Ryhmässä ovat mukana Euroopan Unioniin ja Euroopan talousalueeseen kuuluvien maiden tietosuojaviranomaiset sekä sellaisten muiden eurooppalaisten maiden tietosuojaviranomaiset, joiden maan tietosuojan tason komissio on todennut riittäväksi. Työryhmän kokouksissa kerrotaan ja keskustellaan eri maissa vireillä olevista asioista ja oikeustapauksista, sekä erilaisista työskentelytavoista. Työryhmä on perustanut käyttöönsä sisäisen Circa-tietojärjestelmän, johon mm. talletetaan tietoja useammassa kuin yhdessä maassa käsitellyistä tapauksista. Tietojärjestelmän tarkoituksena on helpottaa kansainvälisten yksittäisasioiden käsittelyä ja yhtenäistää ratkaisukäytäntöä. Circaan liittyvää sähköpostijärjestelmää käytetään runsaasti työryhmään osallistuvien maiden tietosuojaviranomaisten keskinäisessä tiedonvälityksessä

Myös tietosuojapaneeli toimii tietosuojaryhmän alaryhmänä ja sen toiminta liittyy komission päätökseen yksityisyyden suojaa koskevien safe harbor-periaatteiden antaman suojan riittävyydestä Yhdysvalloissa. Suomen edustaja osallistuu myös tämän ryhmän toimintaan. Tietosuojavaltuutettu on laatinut ohjausmateriaalia Suomessa toimiville rekisterinpitäjille henkilötietojen siirtämisestä ulkomaille.

Tietosuojavaltuutetun toimiston edustajat ovat Europolin yhteisen valvontaviranomaisen jäseniä kansallisen valvontaviranomaisen edustajina. Europolin valvontaelin valitsee keskuudestaan muutoksenhakuelimen. Muutoksenhakuelin käsittelee ja antaa päätöksiä rekisteröidyn oikeuksien toteuttamiseen liittyvissä muutoksenhakukysymyksissä.

Tietosuojavaltuutetun toimiston edustajat osallistuvat jäseninä myös Schengenin sopimuksen 115 artiklan tarkoittaman yhteisen valvontaviranomaisen toimintaan.

Tietosuojavaltuutettu on nimitetty Suomen kansalliseksi valvontaviranomaiseksi valvomaan tullitietojärjestelmäyleissopimuksen mukaista tietojärjestelmää.

Tietosuojaviranomaiset toimivat yhteistyössä muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden tietosuojaviranomaisten kanssa ja antavat virka-apua. Virka-avusta on säännös henkilötietolain 38 §:ssä.

TIETOSUOJAVALTUUTETUN TOIMISTON OSALLISTUMINEN MUUHUN KANSAINVÄLISEEN TOIMINTAAN

Maailmanlaajuinen tietosuojakonferenssi järjestetään vuosittain. Kokouksessa käsitellään ajankohtaisia tietosuojakysymyksiä. Kokous voi julkaista tietosuojaan liittyviä julkilausumia merkittäviksi katsomistaan asioista.

Euroopan maiden tietosuojaviranomaiset kokoontuvat vuosittain kevät- ja syyskokouksiin. Myös näissä kokouksissa voidaan julkaista julkilausumia.

Pohjoismaiset tietosuojaviranomaiset kokoontuvat vuosittain viranomais-, esittelijä- sekä teknisten asiantuntijoiden kokouksiin.

Ulkomailla toimivia tietosuojaviranomaisia




TietosuojaperiaatteemmePalaute
Dataombudsmannens byrå Tietosuojavaltuutetun toimisto